Тэатральная тэрапія: ад каранёў да крылаў

Тэатральная тэрапія: ад каранёў да крылаў

Семінар-трэнінг псіхалагічнага тэатра

“Лютэя”

16 чэрвеня а 19-й гадзіне Дзяржаўны літаратурна-мемарыяльны музей Якуба Коласа запрашае на семінар-трэнінг псіхалагічнага тэатра “Лютэя”.

Псіхалагічны тэатр «Лютэя» – першы ўнікальны псіхалагічны тэатр у нашай краіне. Гэта некамерцыйны праект, які мае сацыяльную накіраванасць. Місія тэатра – аказанне псіхалагічнай дапамогі сродкамі тэатра.

Аўтар ідэі, заснавальнік і кіраўнік тэатра "Лютэя" Наталля Віктараўна Раманчык –

прафесар кафедры кіравання і эканомікі вышэйшай школы Рэспубліканскага інстытута вышэйшай школы (г.Мінск, Рэспубліка Беларусь), кандыдат педагагічных навук, дацэнт па спецыяльнасці "Псіхалогія".

Унікальнасць тэатра ў стварэнні новай формы тэатральнай дзейнасці, накіраванай на стварэнне, пастаноўку і паказ псіхалагічных спектакляў і іншых форм тэатральнай дзейнасці па аўтарскай методыцы Наталлі Раманчык, якая злучае магчымасці і эфекты тэатральнага мастацтва і псіхатэрапіі. Тэатру 28 гадоў і за гэты час было падрыхтавана больш за 30 псіхалагічных спектакляў. Больш за 500 разоў спектаклі і перфоманс-праекты былі паказаны гледачам у Беларусі і за яе межамі (Расія, Германія, Балгарыя і інш.)

Вынікам двухгадовай даследчай працы тэатра стала стварэнне псіхалагічнага фільма – спектакля “Вытокi. Датыкненне…”, прэм'ера якога адбылася 14 чэрвеня 2022 года. Псіхалагічны фільм-спектакль уяўляе сабой мадэль, прататып працэсу фарміравання і перадачы з пакалення ў пакаленне псіхалагічнай траўмы і магчымых спосабаў яе вылячэння.

Мы запрашаем на сустрэчу з тэатрам "Лютэя", каб разам з акцёрамі тэатра ў бяспечнай прасторы, атмасферы прыняцця і даверу адчуць сябе часткай нейкага цэлага, дакрануцца да каранёў – сустрэцца са сваімі продкамі, звярнуцца да гісторыі сваёй сям'і, да памяці пра тых, хто быў да нас. Бо ў вопыце папярэдніх пакаленняў, у вопыце кожнага роду, у нашай памяці захоўваецца наша генетычная спадчына, якая перадаецца ад продкаў да нашчадкаў і ўзнаўляецца ў наступных пакаленнях.

Пачатак а 19 гадзіне.

Кошт білета – 6 рублёў.