Навіны

Дзень памяці.  Урачыстае ўскладанне кветак да помніка Якубу Коласу  на Вайсковых могілках горада Мінска
13.08.2022

Дзень памяці. Урачыстае ўскладанне кветак да помніка Якубу Коласу на Вайсковых могілках горада Мінска

13 жніўня 2022 года ў 13.00 Дзяржаўны літаратурна-мемарыяльны музей Якуба Коласа запрашае ўсіх, хто мае дачыненне да вывучэння і папулярызацыі спадчыны народнага паэта Беларусі Якуба Коласа, усіх прыхільнікаў яго магутнага таленту далучыцца да ўрачыстага ўскладання кветак да помніка класіку на Вайсковых могілках сталіцы.

чытаць далей →
«Туды, дзе неба з долам абняліся як браты…»
06.08.2022

«Туды, дзе неба з долам абняліся як браты…»

6 жніўня 2022 года а 12-й гадзіне на мемарыяльнай сядзібе “Смольня” філяла Дзяржаўнага літаратурна-мемарыяльнага музея Якуба Коласа “Мікалаеўшчына” адбудзецца літаратурна-музычнае свята «Туды, дзе неба з долам абняліся як браты…» да 110-годдзя першай сустрэчы народных паэтаў Беларусі Якуба Коласа і Янкі Купалы.

Сям'я - гэта галоўнае!
14.07.2022

Сям'я - гэта галоўнае!

У Дзяржаўным літаратурна-мемарыяльным музеі Якуба Коласа  адбылася дыялогавая пляцоўка "Дастатак сям'і - дабрабыт грамадства".

чытаць далей →
"Колас. Дзень за днём. Ліпень"
13.07.2022

"Колас. Дзень за днём. Ліпень"

Працягваем друкаваць матэрыялы нашай рубрыкі "Колас. Дзень за днём".

Уражаны "Новай зямлёй"
08.07.2022

Уражаны "Новай зямлёй"

У музеі адкрылася часовая экспазіцыя пейзажаў мастака Анатоля Бяляўскага "Уражаны "Новай зямлёй".

Дзень нараджэння Янкі Купалы
07.07.2022

Дзень нараджэння Янкі Купалы

Сёння супрацоўнікі музея Якуба Коласа ўшанавалі памяць яго лепшага сябра Янкі Купалы, усклалі кветкі да помніка.

Выстаўка "Скарбы Беларусі"
02.07.2022

Выстаўка "Скарбы Беларусі"

Сёння ў межах святкавання Дня Незалежнасці Рэспублікі Беларусь (Дня Рэспублікі) ў Палацы Рэспублікі адкрылася рэспубліканская тэматычная выстаўка "Скарбы Беларусі".

Сардэчна запрашаем!
01.07.2022

Сардэчна запрашаем!

08 ліпеня 2022 года ў 16.00 у Дзяржаўным літаратурна-мемарыяльным музеі Якуба Коласа адбудзецца цырымонія ўрачыстага адкрыцця часовай экспазіцыі пейзажаў мастака Анатоля Бяляўскага «Уражаны “Новай зямлёй”».

чытаць далей →
Шчыра запрашаем на куратарскія экскурсіі!
01.07.2022

Шчыра запрашаем на куратарскія экскурсіі!

04 і 05 ліпеня ў Дзяржаўным літаратурна-мемарыяльным музеі Якуба Коласа ў 18.30 адбудуцца куратарскія экскурсіі па часовай экспазіцыі "50 імгненняў: фоталетапіс жыцця Народнага паэта Беларусі Якуба Коласа".

Рубрыка "Колас. Дзень за днём" за чэрвень
27.06.2022

Рубрыка "Колас. Дзень за днём" за чэрвень

Чым жыў Якуб Колас у чэрвені, напрыклад, 1953 года? Зазірнем у кнігу М. І . Мушынскага "Летапіс жыцця і творчасці Якуба Коласа" і перанясемся на 69 гадоў назад у мінулае ў сённяшні дзень.

“Песняры зямлі беларускай”

“Песняры зямлі беларускай”

23 чэрвеня ў Нацыянальнай бібліятэцы Беларусі адбылося ўрачыстае адкрыццё літаратурна-мастацкай выстаўкі “Песняры зямлі беларускай”, прысвечанай 140-годдзю з дня нараджэння беларускіх пісьменнікаў Янкі Купалы і Якуба Коласа.

Падзяка музею

Падзяка музею

Вельмі прыемна, калі ў адрас супрацоўнікаў музея гучаць словы падзякі за іх нялёгкую, але такую патрэбную працу на ніве прапаганды здабыткаў беларускай літаратуры.