Навіны

Дзень народнага адзінства
17.09.2021

Дзень народнага адзінства

17 верасня ў Беларусі адзначаецца Дзень народнага адзінства. Гэта дата ў 1939 годзе сталася фактам гістарычнай справядлівасці ў адносінах да беларускага народа, падзеленага супраць яго волі ў 1921 годзе па ўмовах Рыжскага мірнага дагавора, і назаўсёды замацавалася ў гістарычнай памяці народа.

Адбылося адкрыццё новай часовай экспазіцыі да Дня народнага адзінства
16.09.2021

Адбылося адкрыццё новай часовай экспазіцыі да Дня народнага адзінства

Часовая экспазіцыя “Радзіма Якуба Коласа на ваенна-тапаграфічных картах 30-х гг. 20 ст.” заклікана адлюстраваць сітуацыю з падзелам Беларусі  на заходнюю і ўсходнюю часткі ў 1921 годзе.

чытаць далей →
Шчыра запрашаем на мерапрыемства!
13.09.2021

Шчыра запрашаем на мерапрыемства!

Дыялогавая пляцоўка “Літаратурныя ідэалы падрастаючага пакалення” і адкрыццё часовай экспазіцыі да Дня народнага адзінства

чытаць далей →
“Мне радасна бачыць, як Мінск жыве, дыша…”
07.09.2021

“Мне радасна бачыць, як Мінск жыве, дыша…”

“Мне радасна бачыць, як Мінск жыве, дыша…” Прэзентацыя 3D фільма-рэканструкцыі даваеннага Мінска да Дня горада

У Дзень беларускага пісьменства
06.09.2021

У Дзень беларускага пісьменства

Дзяржаўны літаратурна-мемарыяльны музей Якуба Коласа прыняў удзел у святкаванні Дня беларускага пісьменства.

Дзень ведаў
01.09.2021

Дзень ведаў

Шаноўныя сябры! Ад усёй душы віншуем вас з Днём ведаў! Жадаем моцнага здароўя, а таксама плёну у вучобе і працы!

чытаць далей →
"Крочым у школу разам з Коласам"
30.08.2021

"Крочым у школу разам з Коласам"

Урачысты прыём у першакласнікі прайшоў у Дзяржаўным літаратурна-мемарыяльным музеі Якуба Коласа. Як вядома, Якуб Колас быў настаўнікам, вучыў дзяцей любіць сваю краіну, родную мову, быць дружнымі, ва ўсіх пачынаннях падтрымліваць сяброў. У музеі сабраліся менавіта такая рабяты - дружныя і кемлівыя.

Наш фотарэпартаж
19.08.2021

Наш фотарэпартаж

Сёння ў дворыку музея адбылася беларуска-ірландская вечарына. Гучалі вершы народнага паэта Беларусі Якуба Коласа і лаўрэата Нобелеўскай прэміі Уільяма Бартэра Ейтса. Дзякуй музыкам з гурта «Haunted House» і танцорам з калектыву «Bassdance», якія дапамаглі стварыць на імпрэзе святочны настрой! Глядзіце наш фотарэпартаж.

Запрашэнне на беларуска-ірландскую вечарыну
16.08.2021

Запрашэнне на беларуска-ірландскую вечарыну

19 жніўня 2021 года на адкрытай пляцоўцы Дзяржаўнага літаратурна-мемарыяльнага музея Якуба Коласа адбудзецца вечарына, прысвечаная творчасці вядомага ірландскага паэта і драматурга, лаўрэата Нобелеўскай прэміі Уільяма Батлера Ейтса (William Buttler Yeats).

Дзень памяці Якуба Коласа
13.08.2021

Дзень памяці Якуба Коласа

Я хворы. Спяшаецца сэрца Адстукаць свой пай. Зачыняцца ў свет мае дзверцы, Якубе, зважай! Прыпамятай, покі не позна, Ці ўсё ты зрабіў… Якуб Колас

чытаць далей →
“Мне сонцам свеціць Наднямонне…”
09.08.2021

“Мне сонцам свеціць Наднямонне…”

часовая экспазіцыя мастацкіх работ Уладзіміра Сулкоўскага

чытаць далей →
Сумесны выставачны праект “Я буду маліцца і сэрцам і думамі”
26.07.2021

Сумесны выставачны праект “Я буду маліцца і сэрцам і думамі”

29 ліпеня 2021а 18-й гадзіне ў Дзяржаўным літаратурным музеі Янкі Купалы адбудзецца адкрыццё выставачнага праекта “Я буду маліцца і сэрцам і думамі”, прысвечанага рэлігійным матывам у творчасці Янкі Купалы і Якуба Коласа.