Навіны

Сумесны выставачны праект “Я буду маліцца і сэрцам і думамі”
26.07.2021

Сумесны выставачны праект “Я буду маліцца і сэрцам і думамі”

29 ліпеня 2021а 18-й гадзіне ў Дзяржаўным літаратурным музеі Янкі Купалы адбудзецца адкрыццё выставачнага праекта “Я буду маліцца і сэрцам і думамі”, прысвечанага рэлігійным матывам у творчасці Янкі Купалы і Якуба Коласа.

115 гадоў нелегальнаму з’езду маладых беларускіх настаўнікаў
16.07.2021

115 гадоў нелегальнаму з’езду маладых беларускіх настаўнікаў

У гэтым годзе споўнілася 115 гадоў нелегальнаму з’езду маладых беларускіх настаўнікаў, які адбыўся 9 ліпеня 1906 года недалёка ад сяла Мікалаеўшчына Свержанскага павета Мінскай губерні (сёння — Стаўбцоўскі раён Мінскай вобласці). Падзея, вядома, не такая маштабная у межах Сусвету. Але для маладых апантаных рупліўцаў на ніве народнай асветы яна стала пераломнай вехай, лёсавызначальнай кропкай, якая акрэсліла для кожнага яго напрамак. У гэтай кагорце быў і настаўнік верхменскага народнага вучылішча Канстанцін Міцкевіч, будучы Народны паэт Беларусі Якуб Колас.

Лета ў музеі
16.07.2021

Лета ў музеі

Працягваецца наш праект "Лета ў музеі". Далучайцеся!

Творчасць - перадусім
15.07.2021

Творчасць - перадусім

Сёння ў музеі адбылася творчая імпрэза "Павыцінаем?".

“Павыцінаем?”
14.07.2021

“Павыцінаем?”

Сардэчна запрашаем на творчую сустрэчу ў межах музейнага праекта “Кватэрнік у дзядзькі Якуба”!

Бібліятэцы ў дар
08.07.2021

Бібліятэцы ў дар

ДУК “Слонімская раённая бібліятэка імя Якуба Коласа” атрымала ў дар каштоўныя выданні.

чытаць далей →
Чарговае мерапрыемства праекта "Лета ў музеі"
08.07.2021

Чарговае мерапрыемства праекта "Лета ў музеі"

Дзеці са сталічных школьных лагераў з імпэтам прымаюць удзел у мерапрыемствах музея.

Дзень памяці Данілы Канстанцінавіча Міцкевіча
07.07.2021

Дзень памяці Данілы Канстанцінавіча Міцкевіча

Сёння дзень памяці старэйшага сына Якуба Коласа, першага дырэктара Дзяржаўнага літаратурна-мемарыяльнага музея Якуба Коласа Данілы Канстанцінавіча Міцкевіча - яго не стала 25 гадоў таму.

Дзень Незалежнасці Рэспублікі Беларусь
04.07.2021

Дзень Незалежнасці Рэспублікі Беларусь

Дзяржаўны літаратурна-мемарыяльны музей Якуба Коласа прыняў удзел у святкаванні Дня Незалежнасці Рэспублікі Беларусь у г. Стоўбцы.

Наша фотасправаздача
02.07.2021

Наша фотасправаздача

Фотарэпартаж з адкрыцця часовай экспазіцыі "Нас разлучыў няўмольны лёс..."

чытаць далей →
“Нас разлучыў няўмольны лёс…”
01.07.2021

“Нас разлучыў няўмольны лёс…”

2 ліпеня ў 14.30 адбудзецца адкрыццё часовай экспазіцыі“Нас ралучыў няўмольны лёс…”, прысвечанай сярэднему сыну Якуба Коласа Юрыю Міцкевічу, які прапаў без звестак у першыя месяцы вайны.

чытаць далей →
Віншуем з Днём Незалежнасці!
01.07.2021

Віншуем з Днём Незалежнасці!

Шаноўныя наведвальнікі! 3 - 4 ліпеня 2021 года музей не працуе!