Навіны

«Людскі наш лёс — былінка поля…»
29.06.2021

«Людскі наш лёс — былінка поля…»

«Людскі наш лёс — былінка поля…» творчы вечар артыстаў тэатра «Тэрыторыя мюзікла»ў межах праекта «Кватэрнік у дзядзькі Якуба»

чытаць далей →
вечар Віктара Шабуні “У Дворыку Дома Коласа” у межах праекта “Кватэрнік у дзядзькі Якуба”
23.06.2021

23 чэрвеня ў Дзяржаўным літаратурна-мемарыяльным музеі Якуба Коласа адбудзецца творчы вечар “У Дворыку Дома Коласа” у межах праекта “Кватэрнік у дзядзькі Якуба” – узрушанай прыгажосці мелодыі прагучаць у выкананні спевака Віктара Шабуні. Слухаючы старадаўнія і сучасныя рамансы пад гітару, кожны госць Дома Коласа ўзгадае нешта сваё, запаветнае.

чытаць далей →
Музей Якуба Коласа на TIBO - 2021!
02.06.2021

Музей Якуба Коласа на TIBO - 2021!

Шчыра запрашаем наведаць наш стэнд на XXVII Міжнародным форуме па інфармацыйна-камунікацыйных тэхналогіях "ТІBО-2021"

Форум даследчыкаў казкі
28.05.2021

Форум даследчыкаў казкі

Учора ў Нацыянальнай акадэміі Беларусі адкрыўся ІІ Міжнародны форум даследчыкаў беларускай казкі . У межах форуму сёння адбываецца і навуковая канферэнцыя, у якой прымаюць ўдзел і супрацоўнікі Дзяржаўнага літаратурна-мемарыяльнага музея Якуба Коласа.

Дасціпным і кемлівым
27.05.2021

Дасціпным і кемлівым

Сёння ў межах праекта “Літаратурны чацвер” у музеі адбылася сустрэча з вядомай беларускай журналісткай, пісьменніцай-казачніцай Галінай Пшонік, рэдактарам аддзела часопіса «Народная асвета».

Кнігі ў дар бібліятэцы

Кнігі ў дар бібліятэцы

Унучка Якуба Коласа Вера Даніілаўна Міцкевіч перадала ў дар Пінскай гарадской дзіцячай бібліятэцы імя Якуба Коласа новыя кнігі Песняра, выдадзеныя музеем.

Новы сюжэт на канале АНТ

Новы сюжэт на канале АНТ

На тэлеканале АНТ выйшаў сюжэт аб часовай экспазацыі музея, прысвечанай 100-годдзю вяртання Якуба Коласа з Куршчыны ў БССР. Наведаць экспазіцыю можна да 15 чэрвеня. Сардэчна запрашаем!

Беларусь против табака

Беларусь против табака

В Беларуси проводится республиканская информационно-образовательная акция «Беларусь против табака» в рамках Всемирного дня без табака, которых в 2021 году проходит под девизом «Пора отказаться от табака».

Тэлесюжэт аб музеі

Тэлесюжэт аб музеі

Тэлеканал АНТ зазірнуў у Дом Коласа на "Ноч музеяў".

чытаць далей →
Фотарэпартаж з "Ночы музеяў-2021"
24.05.2021

Фотарэпартаж з "Ночы музеяў-2021"

Дом-музей Якуба Коласа далучыўся да міжнароднай акцыі "Ноч музеяў". Прайшлі гульні, майстар-класы, канцэрты... Было цікава і шматлюдна. Вашай увазе - наш фотарэпартаж.

чытаць далей →
“Ой многа, як многа для думак дарог!”
21.05.2021

“Ой многа, як многа для думак дарог!”

У музеі адбыўся канцэрт “Ой многа, як многа для думак дарог!” студэнтаў 3 курса спецыяльнасці “Акцёр музычнага тэатра” Беларускай дзяржаўнай акадэміі мастацтваў (педагог па вакалу - заслужаная артыстка Беларусі дацэнт БДАМ Валянціна Пятліцкая). У канцэрце прагучалі творы беларускіх кампазітараў, фрагменты з опер і аперэт, народныя песні.